Butterfly Valve

نام اصلی

نام فارسی

مکانیزم حرکت Disk

Bidirectional/Unidirectional

Butterfly

شیر پروانه ای

چرخشی Rotary

Bidirectional

Check Valve

شیر یکطرفه Check Valve

در کلیه سیستم های پروسس یا انتقال سیال و شبکه­های حامل سیالات با فازهای مختلف، بخش­هایی وجودارد که نیاز است از جریانهای برگشتی جلوگیری شود. این بخش­ها می­تواند خروجی یک پمپ یا کمپرسور باشد، یا سیتمی که سیال را در خلاف جهت جاذبه انتقال می­دهد یا سیال از یک سیستم اندازه گیری عبور کرده و برگشت آن خطا در سیستم ایجاد می­کنند و یا اینکه سیال در یک Storage Tank می باشد تا در مواردی خاص از آن استفاده گردد و بسیاری  موارد دیگر که تنها این شیر می­تواند کاربرد داشته باشد و نیازهای کاربر را بر طرف نماید و نه انواع دیگر شیرهای Manual، با توجه به این توضیحات کلیه شیر­های یکطرفه باید دارای جهت عبور جریان روی بدنه باشند تا مسیری که جریان اجازه عبور دارد مشخص باشد.

این شیر در کلیه موارد فوق بطور خودکار عمل نموده و بدون دخالت هر عامل خارجی مسیر برگشت را بسته و مسیر را یکطرفه می­کند.

شیرهای یکطرفه معمولاً از لحاظ قیمت ارزانتر از انواع دیگر شیرها هستند اما در بعضی از مواقع عدم استفاده از آنها در یک سیستم، ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به مجموعه وارد نماید. بنابراین شناخت این نوع شیر که در صنایع مختلف کابرد دارد لازم و ضروری می­باشد اطلاعات تکمیلی این نوع شیر را میتوانید از استاندارد API 6D,ASME B16.34 میتوانید پیدا کنید.

نام اصلی

نام فارسی

مکانیزم حرکت Disk

Bidirectional/

Unidirectional

 Lift Check Valve

شیر یکطرفه آسانسوری

خطی(Linear)

Unidirectional

Swing Check Valve

شیر یکطرفه لولایی

چرخشی Rotary

Unidirectional

Diaphragm Check Valve شیر یکطرفه دیافراگمی

خطی(Linear)

Unidirectional

Ball Valve

شیر توپی یا Ball Valve

امروزه شیر توپی یکی از پرمصرف­ترین شیرهای صنعتی می ­باشد به خصوص در خطوط حامل سیالات گازی استفاده از این نوع شیر امری ضروری و لازم می­باشد به خصوص اگر نشتی سیال درون سرویس به هر دلیل مشکلی در سیستم یا محیط اطراف آن ایجاد کند. البته امروزه این شیر را در بسیاری از سرویسهای انتقال مایعات نیز استفاده می­نمایند.

با توجه به استفاده بسیار زیاد این شیر ما در اینجا به توضیحاتی در این خصوص می­پردازیم . در صورت نیاز به استاندارد API 608,ASME B16.34 مراجعه نمایید.

این شیر با توجه به سرعت باز و بست(On/Off) و همچنین آب بندی قوی بسیار پر کاربرد شده است.

نام اصلی

نام فارسی

مکانیزم حرکت Disk

Bidirectional/Unidirectional

Ball

توپی- ساچمه ای- مربع گرد

چرخشی Rotary

Bidirectional

Plug Valve

شیر سماوری Plug Valve

شیر سماوری به  لحاظ حرکت مجرا بند یا دیسک(Disk)، در دسته شیرهای چرخشی و ربع گرد قرار می گیرد و مجرابند آن به شکل استوانه­ای یا مخطروطی می­باشد که هم بصورت Soft Seat و هم Metal Seat تولید می­گردند. نوع اول را می توان برای سیالات گازی که نیاز به یک آب بندی کامل و Bubble Tight  دارند به کار برد و نوع دوم برای شرایط کارکردی سخت­تر به کار می­رود.

در صورت نیاز به توضیحات و اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایید و یا به استاندارد API 599 مراجعه نمایید.

نام اصلی نام فارسی

مکانیزم حرکت Disk

Bidirectional/Unidirectional

Plug سماوری

چرخشی Rotary

Bidirectional

GLobe Valve

شیر کروی یا Globe Valve

شیر کروی به  لحاظ حرکت مجرابند یا دیسک(Disk)، در دسته شیر­های خطی یا Linear می­باشد و مجرابند آن بشکل یک دیسک می­باشد که قسمت انتهایی آن به شکل کروی یا مخروطی ساخته می­شود و با قرارگیری روی یک حلقه نشیمن یا Seat Ring مسیر را باز، بسته یا به میزان معینی باز میکند یعنی علاوه بر On/off قادر به تنظیم دبی عبوری نیز می­باشد و به همین دلیل بیشتر شیرهای کنترلی یا Control Valve مورد استفاده در صنایع مختلف از این نوع شیر بعلاوه یک محرک پنوماتیکی یا الکتریکی بهره می­برند. معمولاً این شیر بصورت Metal Seat بکار میرود بدین معنی که دیسک و نشیمن آن از فلز ساخته می­شوند ولی در برخی موارد آنرا بصورت Soft Seat نیز تولید می­کنند که استفاده بسیار محدودی دارند.

Globe Valve ها کابرد فراوانی در صنعت نفت، پتروشیمی و آب دارند و در کلیه خطوط انتقال سیالات حالت مایع، گاز، دو فازی و سیالات حامل ذرات معلق جامد بکار می­رود ولی در صورت به کارگیری آن برای جریانهای دو فازی تمهیداتی لازم است. امروزه در شبکه­های مختلفی از این شیر بهره می­گیرند مانند تأسیسات ساختمانی، موتورخانه­ها، خروجی پمپها، پالایشگاههای نفت، نیروگاهها، پتروشیمی­ها، صنایع آب، صنایع غذایی، نساجی و هر جایی که نیاز به تنظیم میزان دبی عبوری جریان باشد. برای اطلاعات تکمیلی در خصوص این شیر به استاندارد API 6D,ASME B16.34 مراجعه نمایید.

نام اصلی

نام فارسی

مکانیزم حرکت Disk

Bidirectional/Unidirectional

Globe کروی- بشقابی Linear

Unidirectional

Gate Valve

شیر دروازه­ای یا Gate Valve

شیر دروازه­ای به  لحاظ حرکت مجرا بند یا دیسک(Disk)، در دسته شیرهای خطی یا Linear قرار می گیرد و مجرابند آن بشکل یک دیسک یا یک صفحه تخت می­باشد که بین دو حلقه نشیمن یا Seat Ring بالا و پایین رفته و مسیر را باز یا بسته می نماید و فقط برای باز و بسته کردن جریان به طور کامل مورد استفاده قرار می­­گیرد. به این قبیل شیرها اصطلاحاً On/Off می­گویند. معمولاً این شیر بصورت Seat Metal بکار میرود بدین معنی که دیسک و نشیمن آن از فلز ساخته می­شوند ولی در برخی موارد آنرا بصورت Soft Seat نیز تولید می­کنند مانند صنایع آب و یا شیرهای Slab Gate خطوط انتقال گاز.

Gate Valve ها کاربرد فراوانی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی دارد و به طور کلی در کلیه خطوط انتقال سیالات حالات مایع استفاده از این نوع شیر گزینه مناسبی است زیرا علاوه بر آب بندی و شرایط عملکردیمناسب، قیمت مناسبتری هم دارد. برای اطلاعات تکمیلی در خصوص این شیرها به استاندارد API 600,ASME B16.34 مراجعه نمایید.

نام اصلی

نام فارسی

مکانیزم حرکت Disk

Bidirectional

Unidirectional

Gate دروازه ای- کشویی- دریچه ای- شیر فلکه (در تأسیسات)

خطی Linear

Bidirectional